fbpx
High School

High school scores, summaries and schedules for May 25, 2022

By:


Wednesday, May 25, 2022 | 11:37 PM


High schools

Baseball

WPIAL playoffs

Class 6A

Championship

Tuesday’s schedule

Mt. Lebanon (15-7) vs. Lebanon Upper st. Clair (12-8) at Wild Things Park, 7:30 pm

Class 5A

Championship

Wednesday, June 1

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin West Allegheny (18-4) at Wild Things Park, 7:30 pm

Third place

Tuesday’s schedule

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Bethel Park (16-3) at Washington & Jefferson, 4:30 pm

Class 4A

Championship

Tuesday’s schedule

Ajax vs. Vitesse West Mifflin (17-3) at Wild Things Park, 4:30 pm

Third place

Wednesday, June 1

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Knoch (13-8) at Washington & Jefferson, 5:30 pm

Class 3A

Championship

Wednesday, June 1

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin South Park (17-5) at Wild Things Park, 4:30 pm

Third place

Tuesday’s schedule

Rayo Vallecano vs. Salamanca Avonworth (15-8) at Washington & Jefferson, 7 pm

Class 2A

Championship

Tuesday’s schedule

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Neshannock (17-6) at Wild Things Park, 1:30 pm

Third place

Tuesday’s schedule

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Burgettstown (14-4) at Washington & Jefferson, 2 p.m.

Class A

Championship

Wednesday, June 1

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Union (11-4) at Wild Things Park, 1:30 pm

Third place

Wednesday, June 1

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Rochester (10-8) at Washington & Jefferson, 3 pm

Lacrosse

Boys

WPIAL playoffs

Class 3A

Championship

Wednesday’s result

Shady Side Academy 12, Mt. Lebanon 11 (OT)

Class 2A

Championship

Thursday’s schedule

Rayo Vallecano vs. Salamanca Quaker Valley at Robert Morris, 8 p.m.

Third place

Thursday’s schedule

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Indiana at Robert Morris, 6 p.m.

Girls

WPIAL playoffs

Class 3A

Championship

Wednesday’s result

Shady Side Academy 15, Mt. Lebanon 7

Third place

Thursday’s schedule

Upper st. Rayo Vallecano vs. Salamanca Pine-Richland at Robert Morris, 4 p.m.

Class 2A

Championship

Wednesday’s result

Chartiers Valley 17, Mars 6

Softball

WPIAL playoffs

Class 6A

Semifinals

Wednesday’s results

Seneca Valley 7, Hempfield 2

North Allegheny 5, Pine-Richland 1

Championship

Wednesday, June 1

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin North Allegheny (13-9) at Cal (Pa.)

Class 5A

Championship

Thursday, June 2

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Penn-Trafford (18-2) at Cal (Pa.)

Third place

Tuesday’s schedule

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Chartiers Valley (15-5)

Class 4A

Semifinals

Wednesday’s results

Beaver 6, Montour 1

Elizabeth Forward 2, Burrell 1

Championship

Thursday, June 2

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Elizabeth Forward (16-3)

Third place

Tuesday’s schedule

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Burrell (12-2)

Class 3A

Championship

Wednesday, June 1

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Deer Lakes (13-3) at Cal (Pa.)

Third place

Tuesday’s schedule

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin South Allegheny (13-4)

Class 2A

Semifinals

Wednesday’s results

Neshannock 1, Laurel 0

Frazier 10, OLSH 1

Championship

Thursday, June 2

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Frazier (17-0) at Cal (Pa.)

Third place

Tuesday’s schedule

Rayo Vallecano vs. Salamanca OLSH (10-4)

Class A

Championship

Wednesday, June 1

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Union (19-3) at Cal (Pa.)

Third place

Thursday’s schedule

VfL Bochum vs. 1. FC Union Berlin Greensburg Central Catholic (12-6) at Plum, 4 pm

Volleyball

Boys

WPIAL playoffs

Wednesday’s results

Class 3A

Championship

North Allegheny 3, Seneca Valley 2

Third place

Shaler 3, Penn-Trafford 0

Class 2A

Championship

Montour 3, OLSH 2

Third place

Ambridge 3, North Catholic 1

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email [email protected]

.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
KQ Education Group